"Základem pevného zdraví je zdravá a vyvážená strava."
To platí i u psů. Dnes je trh přesycený nekvalitními a nezdravými produkty. Najít v tomto množství kvalitu může být náročné. Je ale několik vodítek, které vás při výběru granulí dokáží nasměrovat správnou cestou.
Základem stravy většiny psů jsou psí granule. Jelikož zastávají největší část jejich stravy, měly by být vysoce kvalitní a zdraví prospěšné. S našimi tipy za chvilku poznáte kvalitu granulí raz dva.
Základem je maso
Pes sice není čistě masožravec, ale maso je pro něj základním zdrojem živin a mělo by zastávat hlavní roli v jeho stravě. Celkově by v psím jídelníčku měly převažovat bílkoviny živočišného původu.
První pravidlo tedy zní: čím víc masa, tím lépe!
Množství masa ovšem kvalitu granulí stále nezaručuje. Je třeba rozlišovat maso čerstvé a sušené.
Čerstvé maso obsahuje vodu, která se během výroby odstraňuje. Tím se snižuje obsah masa v celkovém složení. Kromě čerstvého masa by měly granule obsahovat i sušené či dehydrované maso.
Jak ale poznat, zda maso v granulích je čerstvé nebo sušené?
To vám výrobce většinou tak snadno neřekne. Pokud na etiketě narazíte na “kuřecí” nebo “kuřecí maso” mělo by to znamenat maso čerstvé. Naopak “dehydrované kuřecí maso”, “sušené kuřecí maso” nebo “kuřecí moučka” už znamenají maso sušené.
Co je maso ve slovníku etiket?
Často můžete narazit na etikety, ze kterých nebudete ani trošku moudří. Výrobci rádi mlží a složení často uvádí nepřesné či příliš obecné. Obecně platí, že tím přesnější je definice, tím kvalitnější budou granule. Podívejte se na to, co na etiketě můžete potkat. Definice jsou seřazené od nejhoršího (nejobecnějšího) po nejlepší (nejblíže specifikované).
Masová moučka → kuřecí moučka → kuřecí moučka, živočišný tuk → kuřecí tuk → kuřecí tuk, rybí olej → lososový olej.
POZOR na granule s obsahem vedlejších produktů živočišného nebo rostlinného původu. Takové granule nechte ležet v regálu. Hledat byste měli spíše granule, které mají alespoň 20-25 % sušeného masa nebo moučky. Ty nejkvalitnější granule obsahují až přes 30 % sušeného masa.
Tip: Granule mějte s sebou i v případě, že se psem cestujete. Změny granulí psům nedělají dobře a nikde nemáte záruku, že ve vašem cíli najdete to, na co jste zvyklí.
Proteinové posilováky NE
V dnešní době se rozmáhá trend přidávat umělé doplňky stravy, jako jsou proteinové posilováky, i do psích granulí. Takové doplňky uměle zvyšují množství bílkovin. A v kvalitních granulích rozhodně nemají co dělat.
Většinou se jedná o bílkoviny rostlinného původu. Jestliže na etiketě narazíte např. na kukuřičný lepek (gluten), rýžový nebo hrachový protein apod., otočte se na podpatku a hledejte dál.
Kromě toho se můžete setkat i s proteinovými živočišnými koncentráty, tj. kuřecí hydrolyzát nebo dehydrovaný drůbeží bílkovina. Tyto pojmy rozhodně nejsou maso, ale koncentrované proteinové výtažky. Mohou být zařazeny do diet, ale v běžné stravě by se objevovat neměly.
Zelenina ano
To že by kvalitní granule neměly obsahovat některé rostlinné bílkoviny neznamená, že v jejich složení nenajdete některé druhy zeleniny. Jen je třeba dát opět pozor na formulace a na množství. Hrách, cizrna či čočka mají velmi vysokou nutriční hodnotu. Ale obsahují pouze 20-25 % bílkovin. Ve složení tedy “hrách 20 %” znamená pouze 5 % bílkovin.
Pozor na konzervanty
Výrobci mají v oblibě chlubit se něčím, co není úplně zcela pravdivé. Setkat se s tím můžete například při konzervaci. Velký nápis na obalu “konzervováno čistě přírodně rozmarýnem a vitaminem E” ještě neznamená, že tomu tak opravdu je.
Pravdu naleznete vždy ve složení. Špatné znamení a závan chemického zpracování jsou antioxidanty a jiné doplňkové látky povolené EU. Další konzervanty, které v psích granulích rozhodně nechcete potkat, jsou BHA a BHT. Ty jsou vysoce toxické a byly prokázány jejich karcinogenní účinky.
Složení a co dál?
Složení by ale neměl být jediný faktor, podle kterého budete granule vybírat. Svou pozornost zaměřte i na:
- Velikost psa - Granule pro menší plemena jsou charakteristická menší velikostí, ale vyšším podílem bílkovin a tuků. Granule pro velká plemena jsou velikostně větší, ale obsah tuků a bílkovin je naopak nižší a často bývají obohaceny o kloubní výživu.
- Věk psa - Také požadavky štěňat a starších psů na výživu jsou různé.
- Pohyb a aktivita - Logicky psa, který od rána do večera leží doma na gauči, nelze krmit stejně jako psa, který každý den sportuje a neustále lítá po zahradě. Pro aktivnější psi lze najít granule s označením “Active” či “Sport”.
- Zdravotní stav - a nepochybně je důležité myslet i na zdravotní stav pejska. Jestli zpozorujete průjem, zápach z tlamy, časté drbání, otírání zadku o podlahu a dalšího neobvyklého chování či příznaků, je nutné poradit se s veterinářem. I granule mohou být příčinou těchto problémů. Někteří pejsci mohou trpět intolerancí či alergií. I pro takové případy existují alternativy krmiva, ať už hypoalergenní granule nebo speciální diety.
BARF miska
K vytvoření zdravého psího jídelníčku vede několik cest. Za zmínky určitě stojí i BARFování. BARF je syrová strava a přináší mnoho výhod, jako je chutnější a pestřejší strava, původ potravin apod. Vyzkoušejte správně namíchanou BARF misku:
40-50 % masa z toho 15 % čisté svaloviny a zbytek % droby, šlachy a vnitřnosti
10-20 % kosti, ty mohou být syrové, celé nebo mleté
30 % příloha z toho 10 % celozrnné obiloviny (nejlépe rýže), 20 % zelenina a ovoce
vitamíny, minerály a doplňky stravy = omega 3 a 6 mastné kyseliny (např. řasa kelpa, lněný, rybí, lososový či játrový olej, drcená semínka nebo pivovarské kvasnice)
Tak s chutí do toho a půl je hotovo! Váš čtyřnohý kamarád jistě bude mlaskat blahem.
za text děkuji : Klára Kohoutová, SEO služby a copywriting