Jak na zdravé krmení psa od štěněte až do stáří

Pořídili jste si domů malý uzlíček chlupatého štěstí a nevíte, jak si poradit se zdravou stravou? U psů se zdraví odvíjí z velké části právě od potravy, kterou mu zajistíte. Když budete psovi dávat zdravou a vyváženou stravu, přispějete tak k jeho zdravému a spokojenému životu. Jdeme na to?

Vytvořit psovi zdraví prospěšný psí jídelníček nemusí být takový oříšek, jak si mnozí z vás myslí. Na druhou stranu, ne vždy se vyplatí psa odbýt granulemi. 

Začněme tedy trochou teorie. 

Zažívací ústrojí psa

Hned na začátek musíme zdůraznit, že pes není taková popelnice, jak si mnozí myslí. I když by většina pejsků zvládla spořádat opravdu cokoliv v jakémkoliv množství, neměli bychom z těchto chlupáčů dělat dojídače.

Věděli jste, že potravu si pes vybírá podle čichu? Ten je až 100 000x lepší než ten lidský. Až teprve potom se ozve chuť nebo hlad. 

Tím už je jistě jasnější, proč je většina pejsků tak bezedná. 

U psů najdete tzv. nůžkový skus, kterým potravu kouše a trhá. A protože nemá ve slinách žádné trávicí enzymy, slouží jeho sliny spíše jako pomocník při polykání.

Psí žaludek je jednokomorový s nízkým pH, které lze srovnat například s pH kyseliny chlorovodíkové. Díky tomu si žaludek psa dokáže poradit s ledasčím - natrávit dokáže třeba i kosti. 

Narozdíl od člověka má pes poměrně krátké tenké střevo. Na něj navazuje dvanáctník, slinivka břišní, lačník a další části tenkého střeva. Dvanáctník obsahuje enzymy potřebné ke správnému trávení a slinivka zas hormony, včetně velmi důležitého inzulinu. Za tím následuje tlusté střevo a žlučovod.

Nutno podotknout, že zažívací ústrojí psa je opravdu velmi odlišné od toho lidského. A tak je potřeba jeho jídelníček od toho vašeho odlišit a odolat jeho psím očím, když zrovna prosím o nějaké ty zbytky od stolu.

Co pes ve svém jídelníčku potřebuje?

Aby pes zvládl potravu strávit dokonale a vyhnul se jakýmkoliv potížím či menším nevolnostem, měla by být strava především vyvážená. Jakožto všežravec pes potřebuje především živočišné bílkoviny. Kromě správného trávení bílkoviny zajistí i lepší hojení ran, produkci krevních buněk a posilní i svaly a rozmnožování. Základem stravy by tedy mělo být kvalitní maso, jehož obsah v granulích by měl být nejméně 30 %. U jiného způsobu krmení může být obsah masa i násobný.

Další velmi podstatnou složkou potravy jsou přírodní živočišné tuky. U psů nemusíte příjem tuků hlídat tak přísně, jako u sebe. Psi totiž tráví tuky mnohem lépe. Tuky jsou u psů zdrojem energie i prostředkem pro rozpouštění vitamínů A, D, E a K. 

Zapomenout byste také neměli na přírodní vitamíny a vlákninu z ovoce. Vsadíme se, že náš pes není jediný, kdo miluje meloun. Nakonec byste neměli zapomenout ani na podporu kloubů a vazů, kterou můžete zajistit i přírodními produkty a doplňky. A neméně důležité jsou také prebiotika a probiotika, jež nahrazují nestrávenou a fermentovanou potravu z kořisti.

Jakými způsoby můžete krmit svého psa

Jak už jsme na začátku naznačili, nemusí být potrava vašeho psa závislá pouze na granulích. Jsou tu i jiné způsoby, jak svého psa krmit. Jaké?

  • Suchá krmiva – pes je krmen čistě granulemi
  • Mokrá krmiva – pes dostává psí konzervy nebo kapsičky
  • Kombinace suché a mokré stravy – granule jsou doplněnou konzervami či kapsičkami
  • BARF – pes si pochutnává na syrové potravě
  • Domácí strava – potrava se vaří doma speciálně pro psí potřeby

Nakonec je jen na vás a vašem pejskovi, která možnost vám bude nejlépe vyhovovat.

Psí superpotraviny

Kdo se s pojmem superpotravina ještě nesetkal, dovolte, abychom vás s ním seznámili. Pod pojmem superpotravina se skrývá takové jídlo, která nejen zasytí, ale navíc podporuje zdraví a vitalitu. Pro lidi je jich opravdu celá řada, ale i pro pejsky nějaké existují. Co tedy kromě masa zařadit do jídelníčku?

    • Sušený hrách – vysoký obsah bílkovin a vlákniny, obohacen o vitamín B, hořčík, železo, draslík a zinek
    • Sušená řepa – bohatá na balastní látky podporující trávení
    • Sušená jablka – plná balastních látek a rostlinné vlákniny podporující činnost střev, vysoký obsah vitamínů a minerálů
    • Hnědá rýže – bohatá na vitamíny, minerály a nenasycené mastné kyseliny, také se déle tráví, tudíž zasytí na delší dobu
    • Ječmen – obsahuje velké množství vlákniny, hořčíku, draslíku, železa, fosforu, vitamínu řady B a aminokyselin
    • Proso – vysoký obsah oxidu křemičitého, který napomáhá k ochraně pokožky a srsti
    • Droždí – díky vitamínu B1 posiluje imunitní systém a přispívá ke kráse srsti
    • Quinoa – obsahuje spoustu aminokyselin, bílkovin a minerálů
    • Borůvky – bohaté na antioxidanty, myrtilin, který zajišťuje pružnost cév, obecně zabraňují oxidačnímu stresu a zpomalují stárnutí
    • Lososový olej – plný omega-3 a 6 mastných kyselin podporujících zdraví pokožky a srsti 

TIP: Zajímá vás, zda mohou jíst psi ryby? 

Co psovi nikdy nedávat?

Jak už jste se dozvěděli, pes má zcela odlišný trávicí systém než člověk. Proto by neměl konzumat to, co my. Existuje ale také několik potraviny, kterou jsou pro psa nejen že nevhodné, ale dokonce i nebezpečné. Které to jsou?

  • Čokoláda
  • Káva, čaj a cokoliv s kofeinem
  • Alkohol
  • Rozinky a hroznové víno
  • Sůl
  • Cibule a česnek
  • Potraviny obsahující xylitol
  • Ovoce obsahující pecky
  • Makadamové ořechy a mandle
  • Avokádo
  • Nezralá rajčata
  • Kynuté těsto

a další.

Správné krmení štěněte

I lidská miminka si vyžadují speciální stravu v podobě mateřského mléka několikrát denně, později zeleninové kašičky atd. Podobně je to i u štěňátek. Jak tedy správně krmit štěňátko?

Štěně byste měli krmit až 5x denně. Postupně by se dávky měly snižovat, až na 2 denně u dospělého psa.

Poznámka: Víte, kdy je pes dospělý? Fyzická dospělost se odvíjí od vzrůstu plemene. U menších plemen je za fyzicky dospělého považován pes starší 8-10 měsíců. U středních je to pak 12.-14. měsíc. A velcí psi dospívají až v období 16.-20. měsíce.

Při krmení štěněte je také důležitá pravidelnost v zažitém čase. Díky tomu je podpořena tvorba trávicích enzymů. Kromě toho vytvoříte v pejskovi jistotu a klid, že nikdy nezůstane o hladu.

Při krmení nezapomeňte dopřát pejskovi dostatek času a klidu a zároveň dostatek čerstvé vody. 

Nesnězené granule nenechávejte volně přístupné v misce. Schovejte je do uzavíratelné dózy a přidejte je k dalšímu krmení. Nikdy nesnězené granule nevracejte zpět do pytle kvůli kontaminaci.

Pamlsky štěněti dávejte mimo dobu krmení a za odměnu. Aby se nestalo, že se místo granulí bude dožadovat právě oněch mňamek. 

Ať už jste jste začátečník a hledáte tipy, jak se o pejska starat, nebo jste zkušený pejskař, nikdy nezapomeňte na to, že každý pejsek je jedinečný a bude vyžadovat jiný přístup. Je potřeba najít tu nejlepší cestu společně.

Správné krmení dospělého psa

Jak už jsme naznačili výše, dospělého psa byste měli krmit ideálně 2x denně. U dospělého psa by se ale do krmení mělo promítnout hned několik proměnných, jako je velikost, váha, rasa nebo aktivita psa. 

Jestliže váš Rex má tedy vysokou fyzickou aktivitu a zátěž, žije sportem a na válení ho moc neužije, měli byste volit krmivo s vyšším energetickým / kalorickém obsahem. Neztratí se zde například strava ze zvěřiny nebo kachny. Tento typ krmení je vhodný i pro březí a kojící feny.

No a kdo má doma naopak Alíka, který z gauče seskočí zcela výjimečně a fyzická aktivita je velmi nízká, měl by zvolit spíše stravu s nižším kalorickým obsahem, ideálně kuře, krůta nebo bílá ryba.

Správné krmení psa seniora

Psí senioři potřebují opravdu hodně péče. A to i tu o stravu. S přibývajícím věkem přichází větší únava, fyzická zdatnost upadá a mohou se objevovat i nemoci. Správná a kvalitní strava by měla být opravdu základem jejich péče.

Nezapomeňte ale, že věk ještě neznamená okamžitou změnu stravy. Důležité je přizpůsobit se situaci. Pokud je tedy váš pejsek i v pokročilém věku čiperný a zdravý, není změna nutná. 

Naopak v případě nemocí se doporučujeme poradit s veterinářem nebo výživovým poradcem. Ti vám dají užitečné rady, jak pejska správně krmit a jak se o něj starat i v těch těžších dnech.

U starších psů je dobré snížit příjem proteinů a tuků, které jejich tělo už tolik nepotřebuje. Naopak je dobré udržovat v kondici jejich pohybový aparát. Kromě toho ve vyšším věku zvířete nezapomeňte ani na zdraví oběhového aparátu, ledvin, jater, mentální funkce a imunity. Současně se snažte vyhnout nadváze, která obecně zatěžuje tělo a ledviny. 

Kvalitní psí granule

Nesuď knihu podle obalu. Otřepané nebo pravdivé? Při výběru granulí rozhodně pravdivé. Nikdy nevybírejte granule jen podle dobře vypadajícího pytle. Základem je totiž číst složení. Možná vás to ze začátku trochu zdrží, ale časem už nebudete muset o granulích vůbec přemýšlet a vezmete si osvědčenou značku během pár vteřin.

Věděli jste, že složení je uvedeno od největšího po nejmenší zastoupení? Není tomu jinak ani u granulí. Mělo by tedy platit, že co je ve složení první, toho je v granulích nejvíc. 

Jako první by mělo být vždy maso! Pozor ale na názvosloví. Není totiž maso jako maso. Hledejte tedy například “hovězí” nebo “hovězí maso”, totiž znamená maso čerstvé. Vyhýbejte se naopak granulím s lepkem (obsažen v obilí, jako je například pšenice) a sójou. Důležité jsou také nutriční hodnoty granulí. 

TIP: Chystáte se cestovat se psem? Doporučujeme si s sebou vzít vlastní krmivo. Pejsci mají šetrné zažívání a změna granulí by jim nemusela udělat dobře. A kdo vám zaručí, že v cílové destinaci nakoupíte stejně, jako u nás?

Výhody granulí

Granule jsou pravděpodobně nejoblíbenější formou krmení psů. Proč tomu tak je, jaké nese granulované krmivo výhody?

  • Snadnost skladování
  • Plně vyvážená strava podle věku, zdraví a aktivity psa
  • Jednoduché dávkování
  • Snadná příprava
  • Výborná dostupnost a výběr

Nevýhody granulí

Ale i granule mají své nevýhody. Není jich sice tolik, za to jsou opravdu významné.

  • Způsobuje větší žízeň
  • Málo aromatické
  • Spousta výrobců nekvalitních krmiv

Voňavé mokré krmivo

Už jste se stihli seznámit také s termínem mokré krmivo, tedy různé druhy konzerv, kapsiček, paštik apod. Tento druh krmiv mají pejsci velmi rádi, rozhodně více než klasické granule. Mokré krmivo je totiž voňavější, tudíž v pejskovi vyvolá i větší chutě. 

Nejčastěji bývají konzervy podávány pouze jako doplňky ke granulím. Najdou se ale i takoví páníčci, kteří jídelníček zakládají pouze na mokrém krmivu. Nutno podotknout, že složením se různí do velké spousty kategorií. V těch nejlevnějších příliš masa nenajdete. Na druhou stranu, když vám nevadí si připlatit, najdete konzervy i s obsahem masa téměř 100 %.

Výhody konzerv, kapsiček apod.

Jak tedy prodejci mokrých krmiv získávají své zákazníky? Tedy kromě marketingových kampaní.

  • Kompletní krmná dávka
  • Snadné skladování
  • Jednoduché dávkování
  • Oblíbenost u psů
  • Velký výběr značek i provedení
  • Snadná dostupnost

TIP: Zdraví psa lze podpořit i jinak než jen stravou. Znáte například účinky CBD pro psa?

Nevýhody konzerv, kapsiček apod.

I tento způsob krmení má ale nějaké nevýhody. Které to jsou?

  • Vysoké procento vody (nutné podávat více krmiva)
  • Cenová náročnost
  • Usazování na chrupu, může se tedy častěji tvořit zubní plak a kámen

Výživné BARFování

Jestliže jste dočetli až sem, už zhruba víte, co BARF znamená. Ale opakování matka moudrosti. BARF tedy znamená podávání potravy za syrova. Protože se při vaření vytrácí spousta hodnotných živin, které pes potřebuje, může se BARFování zdát jako ta nejlepší možná cesta.

Naučit se ale správně podávat syrovou stravu není jen tak. BARFování byste si měli dopředu nastudovat. Má totiž svá pravidla. Jak by tedy správně měla vypadat BARF miska?

  • 40-50 % masa – to znamená 15 % čisté svaloviny a zbytek mohou být droby, šlachy a vnitřnosti
  • 10-20 % kosti – kosti mohou být syrové, celé ale i mleté
  • 30 % příloha – příloha by měla obsahovat 10 % celozrnné obiloviny, nejlépe rýži a 20 % zeleninu a ovoce
  • doplňky stravy, vitamíny,  minerály – důležité je doplnit i omega 3 a 6 mastné kyseliny, využít můžete i výše uvedené superpotraviny

Výhody BARF stravy

Uvažujete, že se svým mazlíčkem vyzkoušíte syrovou stravu? Podívejte se na její výhody.

  • Znalost – už se vám nestane, že byste si nebyli jistí, co pejsek sní a jaký je původ potravin
  • Výběr – vybírat můžete podle chutě i prospěšnosti
  • Péče o chrup – velké kusy zastávají funkci kartáčku na zuby
  • Nejpřirozenější druh potravy
  • Chutnější a pestřejší strava
  • Bohaté na potřebné živiny

Nevýhody BARF stravy

Abychom ale byli korektní a nenadržovali žádné z možností, i BARF má své nevýhody. Mezi ně patří například:

  • Náročnost na skladování
  • Časová náročnost přípravy
  • Možnost zkažení
  • Nutná znalost výpočtu pro vyváženou dávku

Rozhodnutí, zda budete misku pro psa plnit syrovou stravou nebo granulemi, je jen na vás. Ani jedna z možností není špatně. Navíc nikdo vám nebrání po letech na granulích vyzkoušet i BARF.

Jak vypadá zdravý pes?

Abyste věděli, že vaše úsilí nepřichází vniveč a zároveň předešli možným vážným komplikacím, měli byste také vědět, jak zdravý pes vypadá. 

Znakem zdravého psa je čilost, chuť k jídlu a pěkná zářivá srst. Problém může naznačovat naopak mastná srst, suchá kůže nebo málo energie. Musíme ale rozlišit příznaky špatného stravování a zdravotních komplikací. Jestliže je tedy zvíře zdravé, bez nemocí a závažných zdravotních komplikací, pravděpodobně mají dané příznaky spojitost právě se stravou.

Nezapomeňte také na to, že každý pes je originál. Ano, opakujeme to už poněkolikáté, ale je to opravdu důležité. Vy sami musíte znát svého psa a vědět, jaké chování je pro něj normální a co se naopak normálu vzdaluje. Jen správným pozorováním můžete možný zdravotní problém zaznamenat včas.

Jaký je závěr?

Pořízení čtyřnohého psího kamaráda přinese do vaší domácnosti velkou dávku radosti a lásky. Na to můžete vsadit boty. Říká se, že pes je jediná možnost, jak si za peníze koupit lásku. A je tomu opravdu tak.

Tím, že si přivede domů nového člena rodiny, pořídíte pejskovi pěkný pelíšek, obstaráte mu misky na krmení a hračky, vaše práce ale nekončí. Vyberte si vám i pejskovi nejvíce vyhovující způsob krmení, který je stavebním kamenem jeho zdraví a spokojenosti.


Klára Kohoutová, PoctiveSEO.cz