Jak a čím předejít klíšťatům u zvířat?

 

1

 

Jak chránit vašeho zvířecího člena rodiny před ektoparazity, kdy je vhodné začít s prevencí a jaké metody ochrany existují? V článku probereme jak klasická antiparazitika, tak i šetrnější varianty v podobě přírodních produktů.

Garanty článku jsou:

MVDr. Zuzana Odleváková

Veterinářka z Liberce, která si svůj sen pomáhat zvířatům plní už více než 18 let. V rámci péče o malá zvířata jako jsou psy a kočky, se vždy snaží skloubit moderní medicínu, sílu přírodních produktů a selský rozum.

Katarína Bukovini

Vyrábí bylinné směsi, které uzdravují a zlepšují život nejen zvířatům. Je vystudovaná homeopatka, roky se věnuje bylinkám. Založila e-shop Ecopets, kde nabízí přírodní produkty, které pomáhají k prevenci, léčbě i regeneraci při různých onemocněních.

Proč je důležité svá zvířata chránit před klíšťaty a blechami?

Klíšťata i blechy jsou přenašeči závažných onemocnění u zvířat, ale i u lidí. Patří mezi ně například borelióza a anaplazmóza. Z jižních zemí se k nám dokonce dostala už i velmi závažná babezióza, která způsobuje rozpad červených krvinek a může být příčinou chudokrevnosti. 

Kromě toho, že klíšťata přenáší tyto druhy bakterií, mohou při přisátí způsobit také toxinovou paralýzu, která negativně působí na nervový systém. V praxi to znamená, že postižený pes vypadá jako ochrnutý na zadní nohy. Příznaky ale mohou být ze začátku velmi nespecifické a nemusíte si je vůbec spojit s nákazou od klíštěte, například únava, bolesti kloubů nebo kulhání. 

Kočky jsou vůči těmto onemocněním poměrně imunní pravděpodobně díky způsobu, jakým si čistí srst, pomocí něhož se případného klíštěte většinou zbaví samy.

Kdy je správná doba začít s prostředky proti vnějším parazitům?

Klíšťat se začínají vyskytovat během jara. Letos se první klíšťata objevila už v únoru, protože byl poměrně teplý. Narazit na ně můžeme až do pozdního podzimu, do začátku mrazů. Celkem více než šest měsíců v roce.

S blechami se setkáváme celoročně, protože máme naše domácí mazlíčky pěkně v teple, kde se blechy mohou množit pořád. 

S používáním přípravků tedy můžeme začít ideálně hned zjara. 

Sáhnout po chemii, nebo po přírodních produktech?

Proti blechám a klíšťatům můžete používat tzv. spot-ony, které aplikujete zvířatům na kůži u krku a podél páteře. Většinou působí pouze měsíc s tím, že tuto dobu ještě zkrátíte, pokud zvíře našampónujete a přípravek tím částečně smyjete.

Dají se použít také obojky, které vydrží celou sezónu. Přesto mají jednu velkou nevýhodu. Bohužel jsou toxické pro vodní živočichy. To znamená, že pokud pes vběhne do nějakého jezírka, látka obsažená v obojku zde žijící mikroorganismy velmi pravděpodobně zlikviduje.

Další možností jsou spreje, asi nejstarší forma ochrany domácích miláčků proti ektoparazitům. Většina zvířat však zvuk spreje nesnáší, takže použít jej může být docela výzva. Působí nejkratší dobu a při nerovnoměrné aplikaci nemusí fungovat po celém těle. 

Novinkou několika posledních let jsou tablety. Jejich výhodou je to, že zvíře může do vody a účinek ochrany se tím nesnižuje. Pokud má pes nějaké zdravotní problémy nebo není v dobré kondici, buďte opatrní, protože tablety mohou mít i vedlejší účinky, které by měl výrobce správně udat. Nejlepší je se jednoduše poradit s veterinářem.

Konvenční přípravky můžete kombinovat s přírodními produkty, které posílí organismus zvířete a zároveň odpuzují parazity. Skvělé jsou například pivovarské kvasnice v podobě Pangaminu.

Bylinky pro zvířata

Účinným odpuzovačem klíšťat je bazalka, která zároveň napomáhá lepšímu trávení. Můžete vyzkoušet také česnek, ale nedávejte ho velké množství, stačí jeden stroužek na středně velkého psa. Dalšími užitečnými bylinkami jsou antibakteriální tymián, na zažívání dobře působí fenykl. Odpuzovací účinky má také levandule a rozmarýn.

Vždy je také dobré dbát na kvalitní krmení, vyzkoušejte například barf nebo odlehčit stravu zvířete. Přidejte vlákninu, což znamená ovoce, zeleninu, bylinky. A také pohyb, díky němuž se hezky rozproudí lymfa.

Éterické oleje pro domácí mazlíčky

Klasickými éterickými oleji, které pomáhají proti klíšťatům a blechám, jsou levandule máta klasnatá, šalvěj muškátová, pačuli, rozmarýn, cedrové dřevo a geranium. 

Některé z nich najdete v oblíbeném Ecopets Séru proti blechám a klíšťatům, které pomohlo už spoustě zvířátek, ale i lidí.

Mícháte-li si směsi sami, používejte éterické oleje hodně naředěné, ať svému zvířátku naopak neuškodíte. Vyzkoušejte například kombinaci 2 l vody + 3 kapky levandulového oleje + 2 kapky tymiánového oleje a pořádně vše smíchejte.

Pokud chcete aplikovat přímo naše naředěné éterické oleje, pak stačí opravdu jedna kapka mezi lopatky nebo za ucho jednou denně po dobu 1-3 týdnů. Pak můžete zvolnit dávkování na jednou nebo dvakrát týdně kapku. Přestože vy sami ji necítíte, hmyz má daleko jemnější receptory. Nepřiměřené dávkování může být pro zvíře jednak nepříjemné, jednak i velmi nebezpečné.

Shrnutí 

Klíšťata a blechy představují pro psy a kočky, ale i pro nás lidi, značné nebezpečí. Mohou přenášet závažná onemocnění a způsobovat nepříjemné svědění a podráždění kůže. Proto je důležité s prevencí začít včas a používat vhodné metody ochrany. Na trhu existuje široká škála antiparazitik, ať už chemických nebo přírodních. Nezapomeňte také na kvalitní stravu, dostatek pohybu a péči o srst. To vše přispívá k celkovému zdraví a odolnosti vašeho mazlíčka a sníží riziko napadení parazity. Prevence je vždy levnější a jednodušší než léčba.