Pořídit si psa může přinést spoustu neznámých a otázek. Jednu z nich ale určitě rozklíčujete hned v prvních dnech. Pes miluje hry. Hrát si bude chtít s vámi, létající včelkou a nebo sám se svou hračkou. Jak ale vybrat zábavnou a současně zdravotně nezávadnou hračku?
Než domů přivezete nového chlupatého člena rodiny je dobré, mít pro něj už vše nachystané. Miminku taky přece nepořizujete postýlku, plenky a oblečení až po jeho narození. To platí i v případě psích kamarádů. Takový pejsek potřebuje nejen pelíšek, ale i misky na krmení, boudu pro psa, obojek, vodítko, hračky apod.
Proč by měl mít každý pejsek svou hračku?
Existuje spousta přísloví o psím životě. Můžeme se jen domnívat, kde je jejich původ. Nás zaujalo spojení “mít život pod psa” a vymysleli jsme si k němu vlastní teorii. Sami posuďte, z jak velké části může být tato teorie pravdivá.
Pes je nepochybně tím nejvěrnějším stvořením, které ve své blízkosti máte. Svému pánovi je vždy bezmezně oddaný a miluje ho celou svou duší. Existuje spousta případů, kdy pejsek zemřel steskem po svém pánovi. Touží po každé minutě strávené s vámi. Ale je pochopitelné, že lidé musí chodit do práce a trávit svůj veškerý volný čas se svým psem není možné.
Během vaší nepřítomnosti pejsci většinou teskní a jejich celý den je plný nejistoty a čekání na váš příchod. Abyste vaším milovaným mazlíčkům toto čekání usnadnili, měl by mít každý pes svou hračku. Celý den spát pravděpodobně nevydrží a dlouhé chvíle si každý pejsek rád zkrátí hraním.
A co víc? Jedna oblíbená hračka nepochybně zachrání několik párů bot či nábytek. Hračky kromě své prioritní funkce, tj. zábava, plní i funkce další, tj. výchova. Navíc jsou neodmyslitelnou součástí správné péče o zdraví psa.
Suma sumárum hračky se psy dělají psí kusy. Dokáží:
- změnit život pod psa na radostné chvíle,
- pomoci s výchovou a podpořit dobré chování,
- přispět k fyzickému i psychickému zdraví,
- stimulovat, rozvíjet jeho inteligenci a vybít přebytečnou energii.
Hravě a bezpečně
Bezpečnost především, říká se. To bychom měli mít na paměti při všech činnostech. Vybírání psí hračky není výjimkou. Při výběru byste měli myslet na to, že pejsek při hraní používá své zuby a drápy. Právě proto je důležité, aby materiály, ze kterých jsou hračky vyrobené, byly bezpečné a zdravotně nezávadné.
A samozřejmě to není jen o materiálech. Pokud dáte pejskovi na hraní plyšáka s plastovým čumákem a očima, hrozí, že nějakou část spolkne. V břichu mohou tyto části udělat pěknou paseku.
Doporučujeme tedy pejskům nedávat vyřazené hračky vašich dětí. Pejskovi vyberte vhodné hračky, které jsou pro ně určené. Neméně podstatné je také číst etikety. Dnešní doba je bohatá na informace, tak se je nebojte využít. Klidně se nejdříve poraďte se strýčkem Googlem a přečtěte si dopředu recenze od zákazníků.
Za ověření stojí i certifikáty. Jistou zárukou bezpečnosti může být CE certifikát, který je důkazem toho, že hračka byla vyrobena v souladu s požadavky na bezpečnost a ochranu životního prostředí určené Evropskou unií.
Tip: Pro hraní venku je výběr hračky o něco snažší. Každý pes miluje aportování a žvýkání obyčejného klacku. Nebojte se nechat výběr na něm.
Při výběru hraček hledejte odpovědi na otázky jako:
- Z jakých materiálů je hračka vyrobena?
- Jaká je země původu hračky?
- Je hračka vhodná pro psy?
- Je pro něj bezpečná?
- Jak hračka vypadá? Má ostré hrany? Obsahuje barviva, změkčovadla či chemikálie?
- Je hračka vhodná pro věk a velikost psa?
Velikost hračky
Základem dobrého výběru je správná velikost. Malé hračky s sebou přináší riziko spolknutí či udušení. Naopak pro menší plemena není zrovna ideální pořizovat těžké a velké hračky, které budou stejně jen ležet v koutě. Nutno také zmínit, že pejsek může během hrátek některé části ukousnout, podobně jako v případě plyšáků. Těmto hračkám se tedy vyvarujte.
Co by hračka měla umět?
Každá rasa je jiná a i každý jednotlivý pejsek preferuje jinou zábavu. Pravděpodobně tu nejoblíbenější hračku budete muset chvilku hledat. Někteří pejsci milují pískací hračky, jiní obyčejný balón, který musí honit po zahradě. Další zas neodolá frisbee, se kterým lze aportovat. No a lenoši jen hledají něco měkkého, k čemu se přitulí a budou to moc žvýkat.
Věděli jste že,..
...jsou i takové hračky, které zlepšují psí chrup a zároveň ho i čistí od povlaku a nečistot?
Vhodné hračky
Možností je samozřejmě spousty. Mezi vhodné hračky patří například:
- Míč: Který pes by odolal dovádění s míčkem? Možná si vystačíte i s obyčejným tenisákem nebo míčem na fotbal. Ale pokud vyberete míč přímo pro psa z kvalitního materiálu, jistě nešlápnete vedle.
- Provazy: Hračky z provazů a lan jsou určené k hraní pejska a páníčka. Pro psa je svátek, když se může přetahovat se svým pánem. Posilujete to jejich vztah a má vliv na výchovu. Ale pozor na zuby! Je to také velmi psychologická hra, ta přetahovaná. Proto si ji raději předem nastudujte.
- Frisbee: Aport je jednou ze zábav pro psa, ale také základním cvikem. Speciální frisbee vyrobené pro chytání do psí tlamy je ta správná volba.
- Plyšáci: O nebezpečí plyšových hraček jsme se již výše zmínili. Ale nebojte se, i váš pes může mít plyšového mazlíčka. Jen je třeba vybírat takové, které jsou pro psy vyrobené. Takové plyšové hračky mívají kvalitní výplň a naopak na nich nenajdete žádné plastové části.
- Interaktivní a stimulační hračky: Specifická kategorie hraček, která ma za úkol rozvíjet inteligenci nebo poslušnost. Většinou takové hračky poutají pozornost neobvyklými zvuky či barvami.
Klára Kohoutová, SEO služby a copywriting