5+1 důvodů, proč dětem pořídit psího kamaráda

Češi jsou národem pejskařů. Není se proto čemu divit, že i vaše děti najednou přišly s přáním mít doma psa. Přemlouvají, prosí a slibují, napsaly si o něj i Ježíškovi. Pes ale není jen zábava, ale hlavně povinnosti. 

Proto je třeba si jeho pořízení náležitě promyslet. Jak dlouho ale vydržíte vzdorovat, když zjistíte, z jakých všemožných důvodů se pořízení psa dětem vyplatí? 

kluk-stene-radost

1. Pes má vliv na zdraví člověka

Věděli jste, že pes má vliv na zdraví člověka? A to doopravdy v širokém záběru. Psi pomáhají snižovat krevní tlak i riziko kardiovaskulárních onemocnění. Soužití s ním se může vyplatit u různých typů ekzémů. Ano. I lidé s lupénkou nebo jinými onemocnění kůže žijí v domácnostech se psy. 

Tip: Znáte potraviny, které zmírňují příznaky lupénky? 

Život v přehnané čistotě způsobuje slabou imunitu, která potom stojí za rozvojem nejrůznějších onemocnění. Právě život se psem má vliv na vznik alergií u dětí. Určitě jste někdy viděli psa olizujícího svého pána, načež jste si pomysleli “no fuj.” Ale jsou to právě psí sliny, které potlačují vznik alergií.

2. Udržení se fit 

Pes navíc udrží celou rodinu v kondici. Neptá se totiž, jestli jste nebo nejste unavení, jestli se vám chce nebo ne. Na vycházku se musí každý den. A pokud nemáte zahradu - i víckrát! A pokud si vyrazíte trošku svižně, zhubnete určitě i nějaké to kilčo. 

Se psem navíc nemusíte chodit jen na procházky. Pokud pořídíte aktivnější plemeno, můžou se vaše děti společně s ním pustit i do nějakých psích sportů jako je agility, frisbee nebo dog dancing. 

3. Lepší náplň volného času vašich dětí 

Ať už je vašemu dítěti 5 nebo 12, nový člen domácnosti se pravděpodobně brzy stane jeho kamarádem. Pokud potřebujete dostat své děti od obrazovek a najít způsob, jak jim aktivně vyplnit volný čas, právě domácí mazlíček je to, co by se mohlo setkat s úspěchem.

Ukazuje se, že dětí, které vyrůstají se psy, tráví více času venku a běhají na čerstvém vzduchu. 

Věděli jste, že… 

…pes může mít také vliv na lepší socializaci dítěte v kolektivu? Ano. Pes nebo domácí mazlíček obecně je častým tématem rozhovorů mezi dětmi a může se tak stát pojítkem pro vznik nového přátelství. Schválně. Kolik kamarádů ze školy se k vám přijde na nové štěňátko podívat nebo si ho alespoň pohladí před školou? 

dite-pes-pratelstvi

4. Způsob, jak vést děti k zodpovědnosti

Ano. Pes je možnost, jak děti naučit zodpovědnosti, trpělivosti i toleranci. Pokud totiž dítě mazlíčka tolik chtělo, musí se taky starat. To, kolik povinností na své dítě přenesete, je na vás. Záleží také na věku dítěte. 

Určitě je ale možné brát dítě společně s vámi na procházky nebo na cvičák. Na dítě přenést dohled nad psí miskou, pravidelnou výměnu a doplňování vody, cvičení povelů, vyčesávání chlupů a další. 

Takovou péčí se dítě naučí nejen zodpovědnosti, ale také lépe pochopí, že vše má svůj řád a každý má své povinnosti, které musí plnit a že je ne vždy jde odložit nebo přenést na někoho jiného. 

5. Pes jako emocionální podpora dětí 

Pes je věrný kamarád. Vaše dítě nezradí a vždy když bude potřeba, bude po jeho boku. Kamarádství se psem je tak pro dítě výraznou podporou. I obyčejné hlazení psa a mazlení se s ním přináší člověku potěšení. 

Právě pes může pomoci dítěti s pocity sebevědomí, nejistoty, osamělosti a stresem. Kromě hlazení totiž psi umí velmi dobře naslouchat a děti tak mají někoho, komu se mohou svěřit s čímkoliv, co jejich srdce tíží. Domácí mazlíčci také mohou posílit sourozenecké pouto. 

Věděli jste že…

…pejsci jsou dnes již hojně využíváni i ve zdravotnictví? Silného vlivu na lidskou psychiku si už vědci všimli, a tak vznikla animoterapie. Dnes tedy i pes může “obléct bílý plášť” a pomáhat lidem. A je přece fajn mít svého osobního terapeuta, nemyslíte?

6. Pozitivní vztah ke zvířatům 

Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. A ne jen ve stáří, po celý život. Když v dětství dáte svým potomkům základ v přístupu ke zvířatům, zajistíte tak dobrý vztah a respekt ke zvířatům i do dalších životních etap. 

Zároveň pokud dítě dokáže být empatické vůči zvířatům a neubližovat jim, pravděpodobně si schopnost empatie přenese i do vztahů s lidmi. Protože empatie je jako sval, používáním se rozvíjí, a proto je užitečné trénovat empatické cítění již v útlém věku. To ovlivní snadnější navazování nových přátelství v dětském kolektivu i v budoucnu jejich pracovní nebo osobní život. 


Alena Mrvíková, SEO služby a copywriting